Czym jest EVLT?
EVLT to małoinwazyjny zabieg polegający na zamknięciu niewydolnych żył za pomocą energii termicznej generowanej przez laser. 
Niewydolne żyły, to takie, które w których występuje nieprawidłowy refluks

Czy każdą żyłę można zamknąć laserem wewnątrznaczyniowym?
Nie. Technika zabiegu pozwala na zamknięcie żył powierzchownych i w szczególnych przypadkach perforatorów. Są to żyły, które nie są zwykle widoczne na skórze. Lekarz ocenia ich funkcję w badaniu USG.  Kręte żyły widoczne na skórze (żylaki) zamyka się używając się innych technik.

Czy po zabiegu EVLT znikną żylaki?
Potrzebny jest czas i dodatkowe zabiegi. Podczas zabiegu EVLT zamyka się żyły powierzchowne. Po ich zamknięciu, po kilku tygodniach żylaki, które są połączone z tymi żyłami, najczęściej ulegają zmniejszeniu. Kolejnym etapem jest usuwanie (flebektomia) lub zamykanie (obliteracja, skleroterapia) żylaków. Więcej o skleroterapii tutaj.

Jak wygląda zabieg EVLT?
Podczas zabiegu pacjent przebywa w pozycji leżącej. Po dezynfekcji skóry, znieczulana jest skóra (zwykle w okolicy kolana). Następnie lekarz, pod kontrolą USG, wprowadza do naczynia włókno laserowe i otacza znieczuleniem żyłę, która będzie zamykana. Po zamknięciu żyły przyklejane są na skórę plastry i zakładana jest pończocha uciskowa. Po zabiegu pacjent wstaje samodzielnie, ubiera się i udaje się na spacer.

Czy podczas zabiegu będę spać?
Nie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się kilka nakłuć skóry cienką igłą w celu podania leku znieczulającego w okolice zamykanej żyły.

Czy w trakcie zabiegu lub po zabiegu występuje ból?
W trakcie zabiegu lekki ból / dyskomfort może wystąpić w trakcie podawania leku znieczulającego (podobnie jak podczas zabiegów u stomatologa).
Po zabiegu może występować ból o lekkim lub średnim nasileniu. Ok. 80% pacjentów nie przyjmuje żadnych leków przeciwbólowych.

Można zastosować leki przeciwbólowe/przeciwzapalne dostępne bez recepty (np. ibuprofen). Wyjątkowo potrzebne jest stosowanie silniejszych leków. Odczuwanie dyskomfortu wzdłuż zamykanych żył (np. tkliwość przy dotyku, "pociąganie") może utrzymywać się kilka miesięcy, nie są to jednak dolegliwości ograniczające codzienne funkcjonowanie.