SKLEROTERAPIA

OPIS ZABIEGU

Skleroterapia to małoinwazyjny zabieg, który polega na wstrzyknięciu do światła naczynia krwionośnego sklerozantu, czyli leku, który powoduje uszkodzenie śródbłonka naczyniowego (wewnętrznej powierzchni ściany naczynia), czego następstwem jest zamknięcie naczynia. Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianą. Pianę wytwarza się za pomocą dwóch strzykawek połączonych łącznikiem, mieszając płynny sklerozant z powietrzem. Stężenie, objętość oraz forma (płyn/piana) ustalane są przez lekarza, stosownie do charakteru zmian naczyniowych. Zwykle nie jest możliwe zamknięcie wszystkich zmian naczyniowych w trakcie jednego zabiegu, wobec czego konieczne jest wykonanie kilku sesji. W zależności od ustalonego rozpoznania skleroterapia może być stosowana jako metoda samodzielna lub w połączeniu z innymi metodami. 

Podczas zabiegu pacjent przebywa w pozycji leżącej. Po dezynfekcji skóry, do naczynia, które ma zostać zamknięte, wstrzykuje się sklerozant (zwykle do nakłucia skóry stosuje się igły o bardzo małej średnicy < 1.0 mm). Zabieg może być wykonany z jednego lub większej ilości nakłuć. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać ukłucia, świąd, pieczenie. Następnie pacjent pozostaje w pozycji leżącej przez 5-10 minut. Na kończynę / kończyny, które zostały poddane zabiegowi, zakładana jest pończocha uciskowa lub opaska elastyczna.

PO ZABIEGU

Bezpośrednio po zabiegu konieczne jest udanie się na 30 minutowy spacer.

Kompresjoterapię należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza od kilku dni do kilku tygodni, w tym nieprzerwanie przez 2-7 dni.